Dyskusje na temat oleju do silnika

Dział poświęcony sprawom technicznym w szerszym zagadnieniu niż konkretny model
ekwador78
Imię: jarek
Moje auto: Espace IV 2.0 16V F4R
Grand: Nie
Rok produkcji: 2004
lpg: Tak

Re: Dyskusje na temat oleju do silnika

Post autor: ekwador78 » 1 miesiąc temu

Ja dodam cos od siebie olej Elf 10w40 tak bardzo nie lubiany!!! Autko 2.0 16v bez turbo przejechane ponad 340tys km od wymiany zrobione 6500km a na bagnecie czysciutki ze ciezko odczytac gorny punkt oleju dodam tylko ze nie ubylo wedle wskazan na bagnecie ani grama!!!!

austryliew
Imię: Tomasz
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Grand: Tak
Rok produkcji: 2006

Post autor: austryliew » 1 miesiąc temu

bergman pisze:
1 miesiąc temu
@Austryliew - wklejam zdjęcie po przebiegu 9500-10000 km (dokładnie nie wiem ile, bo w kompie mam ustawioną wymianę co 10 tys i teraz pokazuje mi komunikat "zaplanuj przegląd").
Olej trochę ciemniejszy niż przy 5tys, ale nadal czysty.
I teraz tak:
Czy to znaczy, że w silniku już jest czysto i olej nie ma czego wypłukiwać, czy może olej słaby i nic nie wypłukuje?
Niedługo wymieniam, jeżeli LM się dobrze spisuje to chyba jednak przy nim zostanę.DSC_0005.JPGDSC_0006.JPG
Raczej o czyszczenie silnika nie masz się co przejmować w tych klasach smarowideł, wygląda na to, że olej nie przepalił się przez ten czas od temperatury
czyli lepiej trzyma parametry. Od zbierania syfu jest filtr. Dlatego przy małym filterku u nas trzeba częściej zmieniać olej, bo inaczej się zatka i brudny zacznie krążyć w obiegu.

Przypomnij jaki wlałeś olej... valvoline 5w50?

Awatar użytkownika
milimetr59
Opiekun grupy
Opiekun grupy
Imię: Waldek
Moje auto: Inne
Lokalizacja: Łódź (EL)-Bałuty VelSatis 2006 2.0T benzyna po lifcie

Post autor: milimetr59 » 1 miesiąc temu

ChrisMechanic pisze:
2 miesięcy temu
Ja mam teraz plan na Motul 8100 x-clean+

Gość w hurtowni z olejami podał mi info (muszę poszukać, czy prawdziwe), że Motul jako jeden z nielicznych syntetyk ma w całości syntetyczny. Że niby to nie jest norma, bo ponoć wiele olejów syntetycznych ma bazę mineralną z odpowiednią ilością syntetycznych dodatków... Nie wiem, ile w tym prawdy...
Ten olej jest na 100% w pełni syntetyk, facet mówił prawdę. Gdzieś o tym czytałem i dostawca, u którego kupuje MOTULA też o tym mi mówił. Ja kupuje u człowieka, który bezpośrednio sprowadza z Francji ten olej. Żadnych pośredników. :)

bergman
Imię: Marcin
Rok produkcji: 2010

Post autor: bergman » 1 miesiąc temu

austryliew pisze: Przypomnij jaki wlałeś olej... valvoline 5w50?
Liqui Moly toptec 4100. Valvo miałem wlewać teraz, ale chyba odpuszczę i zostanę przy LM.
Widać jak olej wygląda, jest ok więc nie ma sensu kombinować. Jak silnik się wysypie to więcej LM nie wleję :-)

austryliew

@bergman Możesz śmiało zostać przy LM, tylko jednak bym na 5w50 zmienił. Jak masz dobre i pewno źródło to najważniejsze.

Ja mam u siebie - gdzie zmieniam olej dostęp do mobil1 5w50 i valvo 5w50. Być może przejdę docelowo na mobil1 jak na forum 350z zalecają, bo valvo jednak nie jest full syntetyk. Tylko muszę się upewnić skąd biorą ten mobil bo to już ryzyko. Tak czy tak wymieniam co 8kkm więc olej mam czysty bo raz, że jakoś po założeniu LPG zrobił się jaśniejszy no i już ze względu na przebieg oleju nie jest tak przepracowany.

1500 km temu wrzuciłem jeszcze w obieg ceratec liqui moly. Efektów spektakularnych brak (typu wyciszony, większa moc i w ogóle turbo bo nie o to w tym chodzi) jedynie co zaobserwowałem to nieco spadło spalanie.
Mam wrażenie, że po przejściu z motula na valvo spadło zużycie oleju (w necie czytałem, że na motulu zużycie wzrastało), ale to jeszcze stwierdzę później, bo teraz mam więcej tras niż jazdy po mieście, więc nie mam punktu odniesienia - wygląda na to, że wlałem jakieś 0,5l oleju na 2kkm razem z ceratec LM, gdzie wcześniej ciężko było się wyrobić w 1l na 3kkm ale to jeszcze zweryfikuje jak znowu zacznie się jazda po mieście.

Awatar użytkownika
milimetr59
Opiekun grupy
Opiekun grupy
Imię: Waldek
Moje auto: Inne
Lokalizacja: Łódź (EL)-Bałuty VelSatis 2006 2.0T benzyna po lifcie

Post autor: milimetr59 » 1 miesiąc temu

Skoro czytałeś w necie, że na Motulu zużycie oleju wzrastało, to ja na swoim przykładzie powiem Ci, że właśnie na Motulu 5W40 do silnika benzynowego zużycie oleju spadło do 100gram na 10.000 km a na oleju 5W30 Castrol zużywał mi ponad litr na 10.000 km. Pierdolenie o Szopenie. Sorki, ale najpierw zapytaj się na forum a nie pisz głupot.

Awatar użytkownika
m_adam
Imię: Adam
Moje auto: Avantime 3.0 V6 24V L7X
Rok produkcji: 2002
lpg: Nie

Post autor: m_adam » 1 miesiąc temu

Po co te nerwy?

bergman

Post autor: bergman » 1 miesiąc temu

Przecież forum jest od dyskusji właśnie - chyba że się mylę? Może być ciężko porównać te dwa silniki bo jeden to wolnossący smok, a drugi to konstrukcja cepa z turbo.
Jeden może być bardziej zużyty, drugi mniej. Tak czy siak warto podyskutować, wymienić doświadczenia, czasami poeksperymentować.

austryliew

@milimetr59 ja piszę ogólnie z for wielu marek (w ulubionych mam 9 szt. Na ktorych mam konta) , jest różnica w dieslach i pb bo inne obroty itd. A tak poza konkursem to wymieniamy tylko opinie i doświadczenia z kolegą @bergman o silniku v6 więc ni chu chu ma się do Twojego 2.0T czy diesla dlatego nie ma się co spinać. Samego Motula 5w40 jest chyba 3 opcje i różne silniki na niego reagują. 350Z akurat słabo lubi Motul w zwykłych wersjach dopiero seria 300V daje radę ale i tak nie jest tajemnicą, że są lepsze oleje, które właścicieli vq interesują.

Napisano na kiblu

bergman

Post autor: bergman » 1 tydzień temu

Byłem ostatnio w Petrostarze na Bielanach, chciałem kupić Liqui Moly jakieś 5w50 ale nie mieli nic na stanie. Polecili mi Xado 5w40 sl/cf. Kupiłem, niedługo może uda mi się wymienić.
Ostatnio miałem trochę wyjazdów i przeciągam wymianę o jakieś 1-2 tys km, zobaczymy jak LM będzie wyglądać po przebiegu 12tys km.
Rozmawiałem z facetem ze sklepu i mówił, że jak olej czysty po takim przebiegu, tzn. że słaby olej (LM toptec 4100). Nie chciał wierzyć w czystość silnika :-)

Awatar użytkownika
sylas
Klubowicz
Klubowicz
Imię: Mateusz
Moje auto: Espace III 2.0 16V F4R
Rok produkcji: 2001

Post autor: sylas » 1 tydzień temu

bergman pisze:
1 tydzień temu
Rozmawiałem z facetem ze sklepu i mówił, że jak olej czysty po takim przebiegu, tzn. że słaby olej (LM toptec 4100). Nie chciał wierzyć w czystość silnika
Pfff... Nie widział mojego motoru ;-):-P

austryliew

Post autor: austryliew » 1 tydzień temu

Nie zwracałbym uwagi na czystość oleju w silniku, oczywiście to cieszy ale to nie wszystko.
Trzymaj się kilometrów i tyle. Ja mam ustawione na 8 tys. bo 80% robię miasto, więc więcej uruchomień i cięższa praca. 200 zł co 8 tys km to nie jest wielki wydatek, a chroni silnik.
Nie musisz lać LM, możesz brać millersa lub mobil 1 to też full syntetyki w przeciwieństwie niestety do valvoline, który kiedyś też był full a teraz nie jest.

cns80
Imię: Patryk
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R

Post autor: cns80 » 1 tydzień temu

Xado dużo lepsze od LM czy nawet Millersa.Dobry Millers to się skończył jakieś 2 lata temu gdy zyskał popularność.

Awatar użytkownika
m_adam

Post autor: m_adam » 1 tydzień temu

Patryk bez urazy - jaka jest podstawa takiej opinii? - niezależnie od marki z resztą... Uważam że to "mniemanologia stosowana"... ja się kieruję tym, żeby olej był w pełni syntetyczny i zgodny ze specyfikacją producenta silnika - na prawdę nie ma większego znaczenia jeśli mówimy o nie podrobionym produkcie... to tak jak z paliwem - wszędzie to samo Pb95 jesli nie chrzczone a różnicy w dodatkach się po prostu nie czuje - czysty marketing...

cns80
Imię: Patryk
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R

Post autor: cns80 » 1 tydzień temu

Xado już w podstawowej bazie ma domieszki rewitalizantów. Do tego same bazy Xado są lepsze. Oficjalne przedstawicielstow na Polskę się zwinęło więc karty charakterystyki już nie są dostępne w necie. Trzeba by szukać w innych językach.
Xado swego czasu robiło testy swoich produktów na dystansach w niezależnych laboratorium (bodajże ADAC) i przedstawiali wyniki badań.
Miller zrobił się popularny w kręgach "upalaczy" i od tamtej pory jest na dużą skalę podrabiany.

Silnik mojego motocykla był rozbierany przy przebiegu 45 tys i już był nagar i lekko naruszone gładzie. następnie była robiona płukanka Xado, dwa rzuty rewitalizantów Xado i olej Xado 10W60. Przy ok. 60 tys był rozbierany ponownie i był czyściutki i piękny, a gładzie zostały częściowo odbudowane.

Olej w pełni syntetyczny może być także na bazie niesyntetycznej, bazie z domieszką baz niesyntetycznych, na bazie polialfaolefinowej lub na w pełni syntetycznej bazie estrowej. Każda z nich ma inne właściwości i inaczej zabezpiecza silnik.
Dlatego Royal Purple 5W50 kosztuje 90 zł/l a nie 35 zł/l jak np. Mobil1.

ploosh
Imię: Julian
Moje auto: Espace III 2.0 16V F4R
Rok produkcji: 1999

Post autor: ploosh » 1 tydzień temu

Wybaczcie, ale jakoś zupełnie nie mam zaufania do ukraińskiej "jakości" Xado. Używałem ich dwóch produktów, tzw rewitalizantów , jeden do silnika, drugi do układu wspomagania. Może nic nie popsuły, ale z całą pewnością tez nic nie poprawiły. ?Żadnego wyciszenia, żadnego zmniejszenia zużycia paliwa, po prostu nic się nie zmieniło. Identyczny efekt uzyskałbym wlewając 200 ml dowolnego oleju do silnika, nawet najgorszej jakości. Po zmieszaniu z 5 litrami przyzwoitego millersa nie zaszkodziłby i nie pomógł specjalnie. A bajki o "odbudowie gładzi" to chyba dla inteligencji nietechnicznej, ciekawe po czym poznałeś,że "gładzie zostały częściowo odbudowane"? Bo ładnie świeciły? Bo jeżeli najpierw "były naruszone", a potem "częściowo odbudowane" , czyli "naruszenia" było mniej widać, to bez naniesienia warstwy nowego metalu(którego w xado podobno nie ma), świadczy to raczej o przeszlifowaniu gładzi przez pierścienie, czyli de facto zwiększeniu średnicy cylindra. Czyli jeszcze większym zużyciu. A z kolei sławnej "warstwy polimerowej" nie mógłbyś zobaczyć na oko jako "odbudowane gładzie", bo po pierwsze jeśli w ogóle się wytwarza, to mierzona może być w mikronach, po drugie jest bezbarwna, a po trzecie w warunkach panujących podczas pracy silnika jest nietrwała. Moim zdaniem całe to ględzenie o rewitalizantach to tylko sposób na podwyższenie ceny produktu.

Awatar użytkownika
m_adam

Post autor: m_adam » 1 tydzień temu

szkoda że brakuje rzetelnych testów porównawczych (nie hobbistycznych youtuberów)...

jaarecki
Klubowicz
Klubowicz
Imię: Jarosław
Moje auto: Espace IV 3.0 V6 24V dCi P9X
Rok produkcji: 2004

Post autor: jaarecki » 6 dni temu

rzetelne testy mogły by pokazać prawdziwe oblicze olejów ....
i ta instytucja która by to okazała długo by nie istniała ...

piotrCT
Imię: Piotr
Rok produkcji: 2003

Post autor: piotrCT » 6 dni temu

Idąc za głosem jednego z kolegów nalałem Mobile 1 5W50 ... i muszę przyznać, że:
- jest ciszej niż na syfiastym ELF.
- z rana nie słychać charakterystycznego "du du du" nim olej doleci (pewnie sprawka wcześniejszych filtrów bez zaworka)
- olej po 10tyś jest przejrzysty choć nadaje się do wymiany,
- zerkając w korek widać, że olej ładnie chlapie po wałkach i jest nim oklejony (wcześniej miałem wrażenie, że szybko olej spływa w dół).
Cóż ... znów trzeba zmienić olej. Na szczęście zrobiłem zapas i kupiłem kilka baniaków + karton filtrów.

austryliew

Post autor: austryliew » 6 dni temu

Tak jak mówiłem/ pisałem, trzeba korzystać z doświadczenia kolegów z nissana.

ODPOWIEDZ