Problem z czujkami parkowania

TiCu
Imię: Tymek
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R
Grand: Tak
Rok produkcji: 2008
LPG: Nie

Post autor: TiCu » 1 rok temu

Witajcie, ostatnio usłyszałem dodatkowe dźwięki podczas parkowania, potem pojawił się komunikat: "sprawdź pomoc parkowania" - sprawdziłem czy czujniki z tyłu dają jakiś sygnał przy włączonym wstecznym w automacie (na wyłączonym silniku) i wszystkie cztery były słyszalne. Potem zmieniłem bieg na D i nasłuciwałem czujniki z przodu - wszystko gra. Pojechałem do serwisu, podłączyli do komputera i okazało się że jest jakiś błąd w czujniku lewym skrajnym z przodu. Elektryk "zaczarował" i czujka zadziałała. Komputer już nie pokazywał błędu. Zostałem poinformowany że czujka może za jakiś czas być do wymiany. Wyjechałem z serwisu zadowolony że wszystko jest ok.
Przejechałem 5 metrów za bramą serwisu i pojawił się kolejny raz komunikat by sprawdzić pomoc parkowania. Wróciłem więc do serwisu. Serwis zamówił czujkę na znanym portalu aukcyjnym i po dwóch dniach miałem spokuj. Nie zdążyłem się nacieszyć. Kolejnego dnia usłyszałem kolejne niepokojące dźwięki. Pojawił się komunikat "sprawdź pomoc parkowania"
Kosztowało mnie to już ok. 250PLN

Zastanawiam się czy wracać do serwisu u którego już byłem czy do ASO Renault?
Znacie może koszty podłączenia się do komputera i wymiany czujnika parkowania w ASO?

Awatar użytkownika
wolek
Imię: Tomek
Grand: Nie
Rok produkcji: 2007
LPG: Tak

Re: Problem z czujkami parkowania

Post autor: wolek » 1 rok temu

Koszt czujnika w Aso jest mega wysoki, za komplet 8 zamienników zapłacisz mniej niż za jeden w Aso.

Maurus
Imię: Michał
Moje auto: Espace IV 2.0 dCi M9R

Post autor: Maurus » 1 rok temu

Jak znajdziesz pomocnego uzytkownika z clipem w okolicy podlaczenie moze byc darmowe. Jak nie standard to 50 pln. Czujniki nie wiem.

roxman
Imię: Robert
Rok produkcji: 2003
Kontakt:

Post autor: roxman » 1 rok temu

a mam komplet oryginalnych czujników miałem montować u siebie ale mi przeszło mogę odsprzedać z centralka czy bez

Awatar użytkownika
Bartosh
Imię: Bartosz
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Rok produkcji: 2004

Post autor: Bartosh » 1 rok temu

Proponuję śrubokręt, powyciągać żarówki wszystkie z tylnych kloszy i sprawdzić połączenia czy nie są zaśniedziałe (przeczyścić wszystkie np. contact cleanerem). Jest to częsta przyczyna wariowania czujników z tyłu, bo masa na tył jest wspólna dla świateł i parktronica.
Powinno pomóc, daj znać. Mam nadzieję, że pomogłem 8-)

TiCu

Byłem w serwisie. Po podpięciu do komputera wszystkie czujniki działały prawidłowo (wykresy prawidłowe), jednak błąd nadal wyskakiwał w komputerze. Czujki zostały zamienione miejscami oraz został wykasowany błąd. Teraz mam testować i jak pojawi się kolejny raz "sprawdź pomoc parkowania", mam przyjechać na diagnozę. Jeśli okaże się że to czujka- zostanie reklamowana, jak pojawi się błąd lewy skrajny przód będzie oznaczało problem instalacji, więc wskazana będzie wyzyta u elektronika. Testuję i na razie spokuj.

Awatar użytkownika
Bartosh

Post autor: Bartosh » 1 rok temu

Miałem ten sam problem, też wymieniałem czujniki.. spróbować nie zaszkodzi, a może sporo zaoszczędzisz na "magikach". Ale kolego zrobisz jak uważasz, a jest to robótka raptem na 30 min ;-)
Problemem w EIV jest to, że wszystko idzie na jednej masie i wystarczy że na jednej z żarówek z tyłu styki zaśniedzieją i raz łączy raz nie - wtedy parktronic szaleje.
Ja u siebie zauważyłem nawet tendencję, że zawsze działały czujniki jak było wilgotno na zewnątrz. Jak było sucho to piszczał non-stop. Przeczyściłem już dawno temu i po dziś dzień mam spokój.

Awatar użytkownika
wolek
Imię: Tomek

Post autor: wolek » 1 rok temu

Tutaj komunikacja jest po sieci can, więc masa jest bo jeśli by nie było to ten kalkulator byłby nie wykryty i zarazem brak komunikatu na desce o usterce.

TiCu

Bartosh, jak tylko pojawi się problem z czujnikami, zastosuję najpierw metodę którą podałeś. Dzięki za pomocne rady!

Awatar użytkownika
GCT
Imię: Grzegorz

Post autor: GCT » 5 miesięcy temu

Ja mam jeszcze inny przypadek. Czytalem duzo ale nie wiem dalej co jest przyczyna.
Swiatla wstecznego swieca .
Zarowki wszystkie swieca masa na nich jest ok , nic nie sniedzieje.
Wrzucam bieg wsteczny ide sluchac do czujnikow ale przy zadnym nic nie slysze . Moze gluchy jestem a moze nic sie nie dzieje.
Kupielem tego espaca to czujniki dziaialy przez 2 tygodnie po czym byl dlugi ciagly sygnal i pozniej cisza . Teraz wogole nie ma zadnego sygnalu.
Sasiad ma identycznego espaca to wymienilem z nim modul parktonica znajdujacy sie w bagazniku po prawej stronie i efekt taki za ani moj w jego aucie nie dzialal ani jego w moim tez nie dzialal.
Kupilem kabel na internecie i blad wyskakuje , da sie go skasowac ale daje czytaj i blad wraca , Wyskakuje mi cos takiego :Obrazek

Ma ktos jakies pomysly , czy to chodzi o awarie ktoregos czujnika w zderzaku czy o ten czujnik przy skrzyni biegow ?

Awatar użytkownika
Erni
Imię: Arek
Moje auto: Espace IV 2.2 dCi G9T
Rok produkcji: 2005

Post autor: Erni » 5 miesięcy temu

Stawiam na czujnik ,ponieważ po wbiciu wstecznego powinien być jakiś dźwięk - krótki Ok - długi awaria.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
GCT

na poczatku tak bylo ze przez 2 tyg dzialal , pozniej po 2 tygodniach ciagly pisk przez kilka dni , a pozniej cisza przez prawie 1,5 roku. Swiatla wstecznego dzialaja. Ten czujnik lepiej kupic uzywany oryginalny czy nowy zamiennik ?

-- środa, 3 maja 2017, 09:15 --

i jeszcze jedna istotna sprawa , ten guzik do wlaczania / wylaczania parktronica po lewej stronie dziala normalnie . Da sie go wlaczyc wylaczyc dziala tak jak u sasiada przy dzialajacym parktonicu

matekg
Imię: Mateusz
Moje auto: Espace IV 2.0 dCi M9R

Post autor: matekg » 5 miesięcy temu

Proponuję zobaczyć wtyczkę za prawym nadkolem(miałem przegnity kabelek), a następnie kable w zderzaku.Kupiłem nowy(używany) czujnik, bo mój cichy po przyłożeniu ucha, okazało się że dalej cisza, więc przegląd kabli i okazało się, że kolejny kabelek zgnił.Teraz wszystko gra.

Awatar użytkownika
GCT

Dzieki za podpowiedzi.
A wiec dzisiaj zdjalem nadkole pozniej caly zderzak . Sprawdzilem wtyczke najpierw ta duza za tylnim nadkolem - wyglada jak nowa nie zasniedziala nie zabrudzona po prostu igielka , pozniej sprawdzilem wtyczki idace do czujnikow i przemierzylem wszystkie kable miernikiem , wszedzie przejscie jest.
Nastepnie na prawym zewnetrznym czujniku
Obrazek
na pinach zaznaczonych na foto uzyskalem niewielkie zwarcie (na pozostalych 3 tego nie ma)
Obrazek
Nastepnie wpadlem na pomysl zeby rozebrac ten czujnik i go zepsulem do zera :)
Obrazek
W programie ddt2000 po wrzuceniu wstecznego centralka sie zalacza bo mi to wylapuje program wiec czujnik w skrzyni jest dobry.
Zamowilem na alegro czujnik (uzywany oryginal) zobaczymy czy pomoze jak przyjdzie.
Zaczynam sie zastanawiac czy moze buzer nie jest uszkodzony bo tego juz bardzo dawno nie slyszalem:)

-- czwartek, 4 maja 2017, 09:38 --

Teraz jezdze bez czujnika i po podpieciu pod program ddt2000 light wyskakuje mi ten sam blad. Nie ma nic nowego wiec moze to bedzie to.

-- niedziela, 7 maja 2017, 11:36 --

przyszedl mi wczoraj czujnik . zmierzylem niby wartosci ok , zalozylem podpialem kompa probowalem skasowac blad ale dalej t o samo w ddt2000 wyskakuje. Buzera nie slychac dalej wcale.

Awatar użytkownika
Erni
Imię: Arek
Moje auto: Espace IV 2.2 dCi G9T
Rok produkcji: 2005

Post autor: Erni » 5 miesięcy temu

sprawdź czujnik w skrzyni biegów

Awatar użytkownika
GCT

Post autor: GCT » 4 miesięcy temu

w skrzyni biegow czujnik dziala poprawnie , po wrzuceniu wstecznego zalacza sie centralka modułu . W programie ddt2000 to wylapuje.
Sprawdze jeszcze buzer , mam nadzieje ze jakos sie domysle jak to podpiac. Bez sciagania boczka chyba sie nie obejdzie.

-- poniedziałek, 22 maja 2017, 04:35 --

Bylem u mechanika ktory podpial mi clipa do renowki i mu pokazalo ze nie ma napiecia przy czujnikach ruchu . Do pomierzenia kable od centralki do samych czujnikow.

-- poniedziałek, 22 maja 2017, 07:57 --

Zdjalem drugi raz zderzak , jeszcze raz przemierzylem cala instalacje od centralki paktronica do czujnikow przejscie na wsyztskich kablach /wtyczkach jest. Po przemierzeniu okazuje sie ze brakuje 12v idacego na czujniki parkowania.
Pomiary oparlem glownie na prawym zewnetrznym czujniku , chodz napiecia +12v nie bylo na zadnym z nich . Ida tam 3 kabelki.
Bialy +12v
Szary masa
pomaranczowy sygnal
Rozkrecilem centarlke parktronika wlutowalem sie w pina +12v gdzie pojawia sie napiecie po wrzuceniu wstecznego i pociagnalem bezposrednio prosto do kabelka instalacji w czujnikach +12v (przy prawym zewnetrznym czujniku - reszta jest z nim polaczona) . Teraz wszystko dziala jak nalezy.

Wniosek : Uszkodzona centarlka parktronica. Nie daje napiecia 12v na te kable w odpowiednim pinie we wtyczce.

Awatar użytkownika
Bartosh

Post autor: Bartosh » 4 miesięcy temu

wrzuć zdjęcie proszę gdzie się wlutowałeś z nowym kablem 12v

Awatar użytkownika
Alf
Imię: Ireneusz

Post autor: Alf » 4 miesięcy temu

Diagnoza wydaje się trafna...wpadnij na spot 4.06 bo nie tylko ty miałeś ten problem ale to wydaje się realne...walnięta centralka którą zamiast naprawić można zwyczajnie obejść :D Polak potrafi....

austryliew
Imię: Tomasz
Rok produkcji: 2006

Post autor: austryliew » 4 miesięcy temu

ja też potrzebuję od kogoś na chwilę wpiąć centralkę mam nadzieję że tym razem się uda

Napisano na kiblu

Awatar użytkownika
GCT

Post autor: GCT » 4 miesięcy temu

Bartosh pisze:wrzuć zdjęcie proszę gdzie się wlutowałeś z nowym kablem 12v
Troche mi sie nie chcialo wyciagac ale wyciagnalem i porobilem zjecia :) Mam nadzieje ze CI to pomoze
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- środa, 24 maja 2017, 03:44 --
austryliew pisze:ja też potrzebuję od kogoś na chwilę wpiąć centralkę mam nadzieję że tym razem się uda

Napisano na kiblu
Podpinalem inna centralke od sasiada tez ma espaca 2.0 T z 2004 r i na jego centralce nie dzialaly u mnie czujniki parjkowania ani na mojej centralce nie dzialay czujniki u niego. Te centralki moze sa przypisane do danego auta. Co ci clip pokazuje po podpieciu ?

-- środa, 24 maja 2017, 03:47 --
Alf pisze:Diagnoza wydaje się trafna...wpadnij na spot 4.06 bo nie tylko ty miałeś ten problem ale to wydaje się realne...walnięta centralka którą zamiast naprawić można zwyczajnie obejść :D Polak potrafi....
Na spot ciezko bo mam 2 dzieci do pilnowania i nie bardzo mam czas na to tym bardziej ze w weekendy tez chodze do pracy :/
Sama centralka droga nie jest na allegro za 35 zl widzialem ale tak jak wczesniej mowilem nie wiem czy te centralki nie sa przypisywane do danego auta bo od sasiada bralem i zakladalem to nie dzialalo , moja do niego zakladalem to u niego nie dzialalo. Ten sam espace ten sam silnik i ten sam rocznik. Pozniej sie odmienilem z nim on wlozyl swoja i u niego dziala a u mnie dalej nie.

ODPOWIEDZ