Ładowanie w espace 3.5 v6

motorola798
Imię: olo
Województwo: -----
Moje auto: Espace IV 3.5 V6 24V V4Y
Grand: Tak
Rok produkcji: 2003
LPG: Tak
Kontakt:

Ładowanie w espace 3.5 v6

Post autor: motorola798 » 1 rok temu

Witajcie
Mam problem z ładowaniem w moim espace a mianowicie gdy alternator jest zimny na wolnych obrotach daje 14.3 V bez obciążenia i 14.2 z obciążeniem jak silnik się nagrzeje to ładowanie spada do 13.4. Spec od elektryki stwierdził że padł alternator no to go wyciągnąłem i zawiozłem do regeneracji ale jak koleś podpiął go do maszyny to wyszło że na pusto daje 14.5 a z obciążeniem 14.2 chodził na maszynie z 15 min i nic się nie działo z napięciem. Stwierdził że wszystko jest ok i oddał mi go. Wsadzilem go spowrotem do auta a on znowu to samo. Pomyślałem że może to wina kabli albo braku masy. Kupiłem nowe kable prądowe i masowe przeczyściłem styki ale nic to nie dało dalej ma za mały prąd. Akumulator jest nowy ale przez to że sie nie doladowuje zaraz szlag go trafi. Panowie co to może być? Czy regulator napięcia się przegrzewa i szwankuje czy może dioda któraś pada a może macie jakiś pomysł co to może być? Gościu od regeneracji alternatorów stwierdził że ten typ tak ma i już. Najgorsze że jak spadnie napięcie akumulatora do 12.3 to wyskakuje mi błąd blokady kierownicy i nie można uruchomić auta.

Awatar użytkownika
KuTrzyDelta
Imię: Kuba
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R
Grand: Nie
Rok produkcji: 2004
Kontakt:

Re: Ładowanie w espace 3.5 v6

Post autor: KuTrzyDelta » 1 rok temu

Z tego co się orientuje to w naszych autach jest inteligentne ładowanie czyli czasami ładowanie spada od 12,8V .

łysy
Imię: jarek
Moje auto: Espace IV 2.2 dCi G9T
Rok produkcji: 2002
LPG: Nie
Kontakt:

Post autor: łysy » 1 rok temu

przerabiałem temat wyczyściłem wszystkie styki połączenia alternator rozrusznik akumulator i dołożyłem przewód masowy na skrzynię biegów. Alternator był po wymianie regulatora i miał luźny słupek masowy (bezpiecznik 175 A aż się nadtopił takie luzy na przewodach) zacznij od oczyszczenia wszystkich styków i połączeń , pilniczek i wazelina techniczna .Sprawdź napięcie bezpośrednio na alternatorze i porównaj z pomiarem na akumulatorze . Jak ogarniesz te podstawowe elementy (prawie bez kosztowe )i nie będzie efektu pomyślimy o następnych krokach (jestem elektrykiem bawię się trochę większymi napięciami ale to nie problem fizyka jest niezmienna)

-- środa, 28 września 2016, 23:37 --

jutro od 7 jestem do dyspozycji

Awatar użytkownika
Erni
Imię: Arek
Województwo: Mazowieckie
Rok produkcji: 2005
Kontakt:

Post autor: Erni » 1 rok temu

miałem też tak z altkiem wodnym ,że po wyjęciu i podłączeniu na stole ładował a po zamontowaniu w aucie ładowanie spadało - winny był wirnik. Po podmianie jest ok.

łysy
Imię: jarek
Rok produkcji: 2002
Kontakt:

Post autor: łysy » 1 rok temu

Jasne ale taniej i prościej jest wyeliminować podstawowe wady układu

motorola798
Kontakt:

Jak pisałem wcześniej wszystkie połączenia wyczyszczone i posmarowane + nowe przewody. Spadek napięcia zmierzony na altku i klemach to zaledwie 0.07 V
Wyczytałem gdzieś na necie że komputer steruje wysokością prądu ładowania w zależności od stopnia naładowania akumulatora i obciążenia układu tylko jak to się ma do spadku napięcia poniżej 13.4 V. Jeszcze jedna sprawa rano sprawdzam napięcie na aku miernik pokazuje 12.3 na klemach odkręcam klemę plusową mierzę aku pokazuje 12.6 podpinam klemę i znowu pomiar wychodzi 12.5 :evil:

Awatar użytkownika
kotlet
Imię: Patryk
Województwo: Małopolskie
Moje auto: Inne
Rok produkcji: 2015
Kontakt:

Post autor: kotlet » 1 rok temu

motorola798 pisze:Witajcie
Mam problem z ładowaniem w moim espace a mianowicie gdy alternator jest zimny na wolnych obrotach daje 14.3 V bez obciążenia i 14.2 z obciążeniem jak silnik się nagrzeje to ładowanie spada do 13.4.
Napięcie ładowania ma spadać wraz ze wzrostem temperatury silnika (a więc i alternatora). Ale 13,4 to za mało, minimum to 13,6 - 13,7. Te alternatory potrafi naprawiać mało który warsztat, w większości przypadków regeneracja kończy się tym objawem, o którym piszesz, czyli po rozgrzaniu napięcie za bardzo spada. Miałem dokładnie te same przejścia z warsztatem elektrycznym, goście twierdzili, że jest problem z masą, że silnik się przegrzewa itd., bo na maszynie jest w porządku.
Skończyło się zakupem drugiego alternatora. Niektórzy wymieniają wodny na zwykły i sobie chwalą to rozwiązanie.
Ogólnie cały system zaopatrywania Espace w prąd jest zaprojektowany bez żadnego zapasu i to jest gwóźdź do trumny.

austryliew
Imię: Tomasz
Województwo: Podkarpackie
Rok produkcji: 2006
Kontakt:

Post autor: austryliew » 1 rok temu

Faktycznie na scenic'u goście piszą, że renault twierdzi, że komputer steruje ładowaniem akumulatora.
Zakres ładowania to 13,4-15,6V. Jeśli na postoju masz 12,5 -12,8V to jest prawidłowy stan akumulatora.
Jeszcze kwestia od którego roku to wprowadzili. Wydaje mi się, że po lifcie już takie sterowanie mogło być.
U mnie obserwuje ładowanie w okolicach 13,5-7 na rozgrzanym silniku. Na postoju nieraz słuchałem muzyki przez 40 min i nic się nie działo niepokojącego.
Zobaczymy jeszcze w zimie.

Awatar użytkownika
route
Imię: Krzysztof
Województwo: Wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: route » 1 rok temu

Ja się jeszcze nie spotkałem , aby altek ładował 15,6 V . Jest to gwóźdź do trumny ale akumulatora . W Żelazku mam wodny altek i ładowanie na poziomie 14,0 ( klima , światła ) do 14,5 V bez znaczenia zimny - ciepły . Wartości odczytane z miernika cyfrowego i nawigacji . Altek komunikuje się z komputerem , ale po co ??? może co nie potrzebne to wyłącza gdy altek nie wyrabia ??? 155 A to chyba wystarczy ??

austryliew
Kontakt:

Wrzucę tak tylko jedną aukcję dla poglądu:
http://allegro.pl/prostownik-ladowarka- ... 11234.html

Obrazek

Mam taką ładowarkę i ona działa w niektórych programach na 15,8V. Ctek to jedna z lepszych firm ładowarek akumulatorów samochodowych.

Wracając do samochodu: nie mówię tutaj o ładowaniu non stop 15,6 tylko od zapalenia jest 15,6 później spada w zależności od rozładowania aku maksymalnie do 13,4.
To tekst Renault nie mój.

Awatar użytkownika
route
Kontakt:

Podaj źródło tekstu Renault . Może tak piszą jak o nie wymienianie oleju w automacie .Prostownik to nie alternator .

austryliew
Kontakt:

Źródłem są linki do forum, gdzie ludzie pytali właśnie o ładowanie w scenicach.
Jeden z przykładów:
http://megane.com.pl/topic/34572-usterk ... ntry272516
Później inni dostali podobne odpowiedzi. Przydała by się jakaś zaktualizowana serisówka.

drdave
Imię: dr_dave
Kontakt:

Post autor: drdave » 1 rok temu

Ja miałem również taki problem.

drdave
Imię: dr_dave
Kontakt:

Post autor: drdave » 1 rok temu

Ech. Pośpiech i drgi post....
Wymieniłem altka. A potem kable do robiłem całą wiązkę. Uczyłam na połączenie masy na skrzyni. Nie może tam być złączki z miedzi. Oryginalna jest stalowa.
Ale do meritum.
Dodałem też obrotów na silniku żeby altek ładował. Zamiennik z AS ma mniejsze kółko napędowe co daje większe obroty.

Awatar użytkownika
Nemo
Imię: Nemo
Kontakt:

Post autor: Nemo » 1 rok temu

Przedlift ma jeszcze klasyczny układ ładowania, więc jak spada do 13,4V to już znaczy, że altek pada lub są jakieś słabe styki na kablach.
Ja na początku tak miałem, że na zimno ładował ~14V, a jak się rozgrzał to spadało poniżej 13V i winny był kabel altek-aku.
Kabel dorobiłem, a potem jak padł wentylator nawiewu to pociągnął za sobą prawdopodobnie altka (ładowanie 13,2V), więc wymieniłem na powietrznego.

Gdyby ktoś jeszcze wykombinował jaki wsadzić powietrzny altek o mocy większej niż 150A (jakieś 200A to już byłby wypas) to zostanie chyba ozłocony.

Awatar użytkownika
Erni
Imię: Arek
Rok produkcji: 2005
Kontakt:

Post autor: Erni » 1 rok temu

padł altek i była wymiana diód, po odebraniu niby ok ale sprawdzam ładowanie i na postoju przy włączonych światłach 12,7-12,9V.Powyżej 1000obr/min ładował prawidłowo.Dałem sobie spokój, ale po 4 miesiącach napięcie na akumulatorze poniżej 11,8V i odmówił próby uruchomienia.Po naładowaniu ok.W końcu siadł i altek po raz drugi, oprócz wymiany diód ( nadal ładował na postoju za mało),wymienił mi mechanior wirnik i ładowanie na postoju nie spada teraz poniżej 13.7V

austryliew
Kontakt:

Panowie, nie chciałbym robić za moda, ale mówimy tutaj o ładowaniu w 3.5 V6, w którym nie ma alternatorów wodnych i pewnie są inne modele alternatorów.

A teraz wracając do tematu, ostatnio sprzedawałem swój stary samochód i po 2 tygodniach stania wyładował się akumulator. Później się okazało, że po 8 latach pracy wyładował się na zawsze. Jednak zanim się tego dowiedziałem, próbowałem go ładować i na rozruch diesla podłączyłem go pod pracującego Espace.
Diesla odpaliłem po kilkunastu próbach, ale ważniejsze jak zachowywał się espace - po każdej próbie silnik podnosił obroty do 1000-1200 na kilkanaście sekund jakby na szybko chciał skonpensować braki w akumulatorze po czym wracał do normalnych obrotów. Do tej pory miałem diesle i nigdy nie zaobserwowałem takiego zachowania a ze dwa razy zdarzyło się odpalanie ze startera - drugiego auta, nigdy nie trzymał wyższych obrotów przy niedoładowanym aku. W rodzinie mam volvo s60 poprzedniej generacji i tam też pożyczałem prąd sąsiadowi i nie zauważyłem podwyższania obrotów.

Też całe życie uczono mnie, że ładowanie prawidłowe jest między 13,8 a 14,4 i te 13,5 u mnie mnie zaskoczyło, ale akumulator na wyłączonym zapłonie ma 12,5 i więcej mieć nie będzie, długo trzyma, bez problemu mogę godzinę słuchać radia i ładować telefon bez uszczerbku na jakiś wyskakujących komunikatach.

motorola798
Kontakt:

Panowie sytuacja od przedwczoraj trochę się zagmatwała a mianowicie byłem jeszcze w dwóch zakładach regenerujących altki i obydwaj spece stwierdzili że alternator jest do regeneracji ALE oni nie podejmą się ponieważ ten altek jest sterowany przez komputer i nie mają możliwości sprawdzenia na stole (PS. mój altek to HITACHI LR 1150-706B chłodzony powietrzem) prawdopodobny koszt regeneracji to 600 zł. Jeden zaproponował mi nowy alternator firmy AutoStarter za 800 zł plus 250 za wymianę więc podziękowałem, w necie znalazłem taki za 510 zł tylko pozostaje pytanie czy miał ktoś z tą firmą do czynienia i warto go kupić? Ze złych wiadomości to jeszcze nie wszystko ponieważ jak zgasiłem na mieście to już go nie odpaliłem bo wyskoczył komunikat o zablokowanej blokadzie kierownicy!!! Pozostało scholowanie do elektronika który wyczyścił mi blokadę za 150 zł. Jest jedyny plus tej sytuacji ponieważ widziałem i teraz wiem jak to się robi ponadto uzbrojony w wiedzę z forum postanowiłem "zablokować" tą blokadę lutując nóżki pamięci eeprom w tej blokadzie. Nie wiem czy to się sprawdzi ale na razie działa. Kupiłem też dodatkowy wyświetlacz (Voltomierz) który wpiąłem w obwód zapalniczki i na bieżąco kontroluję jaki mam prąd ładowania. W trakcie jazdy pokazuje mi na zimnym 14.1 a na rozgrzanym 13,5. Jak włączam jakieś dodatkowe odbiorniki np. ogrzewanie tylnej szyby to napięcie spada do 12,9 przez chwilę a potem wskakuje na 13,8 i powoli spada do 13,5. Stwierdziłem że na razie będę sprawdzał jak się zachowuje to ładowanie jak się będzie pogarszało to chyba kupie altek w zamienniku i wymienię.

Awatar użytkownika
route
Kontakt:

austryliew pisze: mówimy tutaj o ładowaniu w 3.5 V6, w którym nie ma alternatorów wodnych i pewnie są inne modele alternatorów.
Chłodzenie altka nie ma nic do rzeczy :roll: Alternator to prądnica i tyle .

austryliew
Kontakt:

:) sprawdź akumulator na testerze, napięcie na wyłączonym silniku (już sprawdziłeś) i prąd rozruchowy. W jakim wieku masz aku i jakiej pojemności ?

Znalazłem taki temat:
http://www.espacepl.org/f/viewtopic.php ... 4&start=15

Jest tam mowa o jakiejś kontrolce, która steruje jakim napięciem ma ładować aku. Może to jest dobry trop.

ODPOWIEDZ