Alternator ładuje bez wzbudzenia

Awatar użytkownika
Nemo
Imię: Nemo
Województwo: Mazowieckie
Moje auto: Espace IV 2.0 T F4R
Grand: Tak
Rok produkcji: 2004
LPG: Tak
Kontakt:

Alternator ładuje bez wzbudzenia

Post autor: Nemo » 3 miesięcy temu

Kurde zgłupiałem.

Wodniak wywalony, wsadzony regenerowany (nowy) altek i raz na jakiś czas wywala błąd ładowania, który albo zniknei sam albo po ponownym odpaleniu.
Zakupiłem woltomierz panelowy, dzisiaj go wyskalowałem aby pokazywał to co miernik i przy okazji postanowiłem sprawdzić co będzie jak odepnę wzbudzenie od altka.
No i nic, altek zachowuje się jakby miał je cały czas podpięte, ładowanie 14,2V (sprawdzałem na zimnym, potem sprawdzę na rozgrzanym).
Bez różnicy czy odepnę przed odpalenie czy podczas pracy silnika.

No i tutaj zgłupiałem, bo jakim cudem on działa bez wzbudzenia :shock:
Padnięty altek/regulator czy regulator ma już wbudowany układ wzbudzenia?
Clipa brak żeby sprawdzić czy załapał jakikolwiek błąd, ale kontrolka żadna się nie zapaliła.

--- sam se edit ---

Na rozgrzanym też ok, 13,8-9V jak zawsze.

I teraz bądź mądry człowieku jak sprawdzić co może być problemem :roll:
Jak to wygląda u Was, szczególnie tych co zmienili na powietrzny, też ładuje bez wetknięcia tego 2 pinowego złącza?

Awatar użytkownika
sylas
Imię: Mateusz
Moje auto: Espace III 2.0 16V F4R
Grand: Nie
Rok produkcji: 2001
Kontakt:

Re: Alternator ładuje bez wzbudzenia

Post autor: sylas » 3 miesięcy temu

Odłącz wzbudzenie, zostaw na parę godzin i wtedy powinien się odwzbudzić. Na chwilę to zawsze jakieś znikome ładunki zostają na uzwojeniach... przy czym lepiej nie ryzykować z pełnym wygaszeniem altka.

Awatar użytkownika
Nemo
Kontakt:

Wprawdzie wtyk nie był odłączony, ale pierwsze odpalenie było po nocy, a następne jakieś 2h po jeździe.
No kurcze, pierwszy raz się stykam z taką sytuacją i jeśli faktycznie ten regulator działa w taki sposób, to jakiekolwiek problemy z ładowaniem to wina wyłącznie alternatora lu jego części składowych.

Ehhh.... im nowsze te auta to coraz bardziej to pokręcone, kiedyś było jasne - żaróweczka chociaż nieśmiało zaczyna się świecić to problem z ładowaniem.
Muszę dojść z tym draństwem do porządku, bo może to być powiązane z błędem ABS/ESP (komputer wywalił błąd czujnika 1 koła (prawy przód) i błąd zasilania komputera ABS).

Awatar użytkownika
Nemo
Kontakt:

Dobra, założyłem woltomierz, więc zostało tylko czekać na wywalenie błędu.

Awatar użytkownika
Nemo
Kontakt:

Dobra, diagnostyki ciąg dalszy i żeby nie zakładać kolejnego to nowe odkrycia pociągnę tutaj.

Ładowanie jest, klima działa, ale na clipie mam stały błąd braku kontroli ładowania w module klimatyzacji.

Problem jest więc taki jak, posiadając co najwyżej miernik (ze sprzętów wyspecjalizowanych) stwierdzić czy regulator w ogóle wysyła ten sygnał.
Pamiętam, że przynajmniej 2 osoby męczył alternator z każdej strony, ale tam w ruch szedł oscyloskop i inne skomplikowane sprzęty, a tego nie posiadam i dostępu też nie mam.
Dechy na razie też nie rozbiorę aby sprawdzić czy w ogóle kabel altek-klima ma przejście.

ODPOWIEDZ